A Gazprom nem hajlandó kifizetni Bulgáriának az orosz gázra kiszabott tranzitdíjat
A 20 levás díj nagyjából a negyede a szállított gáz árának.
A 20 levás díj nagyjából a negyede a szállított gáz árának.
A külügyminiszter szerint a szófiai döntés az országon áthaladó földgáz tranzitdíjának emeléséről veszélybe sodorja Magyarország energiaellátását.
A bolgár tranzitadó ellenére is jönni fog az orosz gáz; elkészültek a 2024-es adószabályok tervei; számolgat a kormány, milyen fejadagokra lenne szükség, ha valami nagy baj történne az országban. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A számlákon látható számítás még mindig a tavalyi augusztusi-szeptemberi rekordárat tartja irányadónak, ehhez képest számítja a magyar családok spórolását.
Az intézkedés a magyar és a szerb kormányt is feldühítette.
Új helyzet állt elő azzal, hogy Bulgária különadót vetett ki a Török Áramlaton keresztül érkező orosz földgázra.
A G7 számításai szerint uniós országok közül az elmúlt hónapokban is Magyarországra érkezett a legdrágábban az orosz gáz. Így hiába lett olcsóbb, ez még kevés a rezsicsökkentéshez.
Szakértői várakozások a holnapi Ukrajna-központú vilniusi NATO-csúcs előtt. A Trump-korszak nem ért véget. Az osztrák energiacég, az OMV a következő télen is Oroszországból fedezi energiaszükséglete javát. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Az állam adóbevételeinek mintegy felét az olaj- és gázszektor adja Oroszországban.
A külgazdasági és külügyminiszter nem tervezi az orosz olaj és gáz ellátás csökkentését, sőt partnerként megegyezés született még Törökországgal és Azerbajdzsánnal is.
2021 közepi szintre süllyedt az európai tőzsdéken a földgáz ára, amikor Oroszország elkezdte visszafogni az európai gázszállításait – tudósít a Bloomberg.
A Nobel-díjas közgazdász, Paul Krugman szerint egyértelműen az ellenzéki republikánusok a felelősek a költségvetési válságért. Kína kivár a vezetéképítéssel, az orosz gáz jó része Putyin nyakán maradhat. Moldovának szerencséje van, hogy még egyáltalán létezik. A szíriai elnök rehabilitálását meg kell akadályozni. Sötét időket idéz az osztrák szélsőjobboldali pártvezér nyelvezete. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Felülvizsgálják, hogyan lehet fokozatosan feloldani a tavaly október végén bevezetett korlátozást, amivel felfüggesztették a háztartási napelemek hálózati betáplálási lehetőségét. Erről Lantos Csaba energiaügyi miniszter beszélt egy interjúban, amiből az is kiderül, mik a tervek Paks II-vel, honnan lesz energia az akkumulátorgyáraknak, piaci áron vesszük-e az orosz gázt, és miből áll a „konzervatív energiapolitika”.
A korábbi első számú importpartner – Oroszország – helyére Norvégia lépett.
A nemzetközi hitelminősítő adatai szerint az európai gáztározók telítettsége 82 százalékos volt 2022 végén; ez 2015 óta a legnagyobb telítettségi arány.
Hatalmasat esett az orosz befolyási övezeten kívüli államokba irányuló gázexport, elsősorban az Ukrajna ellen indított háborúra válaszul adott büntetőintézkedések nyomán.
A drága importtal szemben az egyetlen fenntartható megoldás a megújuló energiaforrások használata – vélekedett az Európai Parlament elnöke. Deutsch Tamás a szankciók eltörlésére szólított fel.
Németországban átadták az ország első LNG-terminálját, megtéve az első fontos lépést a függőség felszámolásáért a sokáig olcsónak hitt orosz gáztól, amelyről most azt tartják a német politikusok, hogy "nincs olcsó orosz gáz, Európa a szabadságával fizetett az orosz energiahordozókért".